openSUSE Leap 15.5 Beta Test İçin Çıktı, Son Sürümün Haziran 2023’te Yayınlanması Bekleniyor

 

OpenSUSE Projesi bugün, yaklaşmakta olan openSUSE Leap 15.5 işletim sistemi serisinin beta sürümünün halka açık testi için genel kullanıma sunulduğunu duyurdu .

SUSE Linux Enterprise 15 SP5’i (Service Pack 5) temel alan openSUSE Leap 15.5 sürümü, önceki sürüm olan Linux 5.14 ile aynı çekirdeğe sahip görünüyor, ancak varsayılan olarak en son KDE Plazma 5.27 LTS masaüstü ortamını sunacak.

openSUSE Leap 15.5, en son ve en büyük GNU/Linux teknolojilerine ve openSUSE Tumbleweed gibi Açık Kaynaklı yazılımlara sahip olmayacak, ancak yine de Mesa 22.3 grafik yığını gibi bazı yeni yazılım sürümleri sunacak .

Ayrıca, tüm yeni kurulumlar için OpenH264 deposunu varsayılan olarak etkinleştirecek ve önceki openSUSE Leap sürümlerinden geçiş sürecini kolaylaştırmayı vaat eden yeni bir tek tıklamayla geçiş özelliği sunacak.

zypp“Önceki sürümlerden veya [openSUSE Leap] 15.5 Alpha’dan geçiş yapacak olan kullanıcılar, repo tanımıyla birlikte gelen ve repo yönetimi için hizmetlerden yararlanan openSUSE-repos-Leap’i yükleyebilir ; ancak bu özellik varsayılan olarak etkin değildir,” dedi Douglas DeMaio.

KDE Plazma 5.27 LTS masaüstü ortamı, Python 3.10 ve diğer yeni bileşenler ve ilgili modüller, 7 Haziran’da gün ışığına çıkması beklenen openSUSE Leap 15.5 için Beta aşamasının sonraki bir bölümünde kullanıcılara sunulacaktır. 2023.

openSUSE Projesi ayrıca openSUSE Leap 15.5’in , SUSE Linux Enterprise 15 işletim sistemi serisine dayalı olarak ilk olarak Mayıs 2018’de piyasaya sürülen Leap 15 serisinin son sürümü olacağını doğruladı.

OpenSUSE Leap 15.5’in Beta sürümünü kişisel bilgisayarınızda bir test sürüşü için almak istiyorsanız, kurulumu veya canlı görüntüleri (bir yükleyici de içerir) hemen şimdi resmi web sitesinden indirebilirsiniz .

Ancak, bunun üretim makinelerinde kullanıma uygun olmayan bir yayın öncesi sürüm olduğunu lütfen unutmayın. İstikrarlı ve iyi test edilmiş bir openSUSE Leap sistemini deneyimlemek istiyorsanız, Haziran 2023’ün başlarındaki son sürümü bekleyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir